Archive
 [«نور» و «تئوری‌های مربوط به نور»]
Farhad jafari Official WebSite
--  -- 
 
 
 
 چهارشنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۴Farhad Jafari Official Website
Farhad Jafari Official Website
[«حسینیه»، «طویله» یا همان «کاخ سفید»؟!]
«هنری کیسینجر» (وزیر اسبق خارجه‌ی آمریکا و یکی از اصلی‌ترین تئوریسین‌های سیاست‌خارجی ایالات متحده در شش دهه‌ی اخیر) در یک نشست پرسش‌و‌پاسخ (در این لینک و تحت عنوان «فوروم امنیت جهانی 2015») ...
Farhad Jafari Official Website
 چهارشنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۴Farhad Jafari Official Website
Farhad Jafari Official Website
[از حالا دیگر؛ می‌شود فقط تماشاچی بود]
«نیمه‌ی پنهان‌‌نویسی کیهان» در «دهه‌های نورانی شصت و هفتاد!» یادتان هست؟! که هنوز «شبکه‌ی خویشاوندی آخوندها و آخوندزاده‌‌های اسلام موسوم به ناب محمدی!» حاکم بلامنازع کشور ...
Farhad Jafari Official Website
 دوشنبه، ۹ آذر ۱۳۹۴Farhad Jafari Official Website
Farhad Jafari Official Website
[در اطراف قضییه‌ی «مالکوم‌بودن»!]
چندهفته پیش؛ دوست خواننده‌‌ای ازم پرسید: «این مالکوم‌ و مالکوم‌بودن که بهش اشاره دارید یعنی چی؟!». گرچه که چهارپنج‌سال پیش، یکی دو مطلب مفصل درباره‌ی «مالکوم‌ها» و «مالکوم‌بودن» ...
Farhad Jafari Official Website
 
1394/9/18
2015/12/09


«نور» و «تئوری‌های مربوط به نور»؛ از دیرباز مورد توجه منجمین، کیهان‌شناسان و فیزیکدان‌های اروپایی و امریکایی در «اسا» و «ناسا» بوده است. این‌که اصولا نور چیست، جسم است یا جسم نیست، چگونه تولید شده یا می‌شود، از کجا می‌آید، به کجا می‌رود، هدم و نابود می‌شود یا نمی‌شود، تا چه اندازه سرعت دارد، سرعتش ثابت است یا متغیر، اگر سرعتش ثابت است همیشه ثابت بوده یا درحال حاضر ثابت است، و اگر متغیر است کجا و چگونه سرعتش تغییر می‌کند و آیا سرعتش بستگی خاصی به منبع تولیدکننده دارد یا ندارد و ... خلاصه مباحثی از این دست.
«نور» تا بدان حد مبحثی پایه‌ای و بنیادی‌‌ست که نظریه‌ی معروف انشتین (نظریه‌ی نسبیت) نیز مبتنی بر این پیشفرض بنا شده که «سرعت نور ثابت است». آن‌چنان که گفته می‌شود «اگر بتوان ثابت کرد که نور دارای سرعت‌های متغییر است، نظریه‌ی نسبیت انشتین باید مورد بازنگری یا دست‌کم بازفهمی قرار گیرد».
.
.
اما اگر دانش‌پژوهان در «اسا» و «ناسا» (و امثال‌ذالک) در چند‌دهه‌ی گذشته مشغول پژوهش‌های گوناگون در زمینه‌ی یافتن پاسخ‌های متقاعدکننده به پرسش‌های بالا بوده باشند؛ به‌نظرم پرسش قریب‌به‌اتفاق دانش‌پژوهان ایرانی در چنددهه‌ی گذشته این بوده است که: [آیا نور، فقط در ایران امکانیت انفجار دارد یا مثلاً در محل‌های تولید و تبلور آن نیز ممکن است که منفجر شود و همان میزان نورانیتی را به ارمغان بیاورد که برای ایران و ایرانیان به ارمغان آورد؟!].
.
با توجه به «رای بالای راست افراطی در انتخابات اخیر فرانسه» که برای بسیاری ناظران غیرمنتظره و تکاندهنده بود، نظرسنجی‌ها و آمارهای تازه‌ای که درباره‌ی «تهدیدشدن لائیسیته در فرانسه» منتشر شده است، انتشار و فروش خیره‌کننده‌ی رمانِ «تسلیم» اثر میشل وِلبِک که طی آن «تاسیس جمهوری اسلامی فرانسه در سال 2022» به‌نحوی پیش‌بینی شده است، و همچنین اظهارات اخیر «وزیر آموزش و پرورش فرانسه» به‌مناسبت «صد و دهمین سالگرد تصویب قانون لائیسیته»؛ به‌نظر می‌رسد که پژوهشگران ایرانی، سرانجام به این درک و دریافت رسیده باشند که: [به اغلبِ احتمال؛ انفجار نور، تابعی از محل و موقعیت مکانی آن نیست. بلکه نور، ذاتاً واجد چنین قابلیتِ شگفت‌آوری‌ست و در هرجا و هر لحظه‌ای، ممکن است که منفجر شود].
.
به‌این‌ترتیب: می‌توان متصور بود که در آینده‌ا‌ی نه‌چندان دور؛ «نور» در «فرانسه‌ی لائیک» نیز منفجر شود و ‌نه‌فقط این این کشور، بلکه «تا شعاع وسیعی از اطراف این کشور در اروپا» را نیز منور کند.

«وزیر آموزش و پرورش فرانسه» همین امروز گفته است:
[قانون لائیسیته (جدایی نهاد دولت از نهاد دین) از سوی دو «دشمن» (!) تهدید می‌شود. اول «کسانی که با جدایی کلیسا و دولت مخالف و در پی برتری یا اولویت‌یافتن دین خاص خود نسبت به دولت هستند» و دوم «کسانی که به بهانه‌ی دفاع از لائیسیته از آن به‌عنوان ابزاری علیه دین استفاده می‌کنند». لائیسیته قانونی‌ست که «زیست مشترک و برابر انسان‌ها را در جامعه، صرف‌نظر از دین و اعتقادات افراد» میسر می‌سازد و در جوامعی که چنین قانونی وجود ندارد، انسان‌ها به‌دلیل اعتقادات مذهبی‌شان، دائماً مورد سرکوب قرار می‌گیرند].

همین ورود واژه‌ی «دشمن» به «ادبیات سیاسی فرانسه» و اطلاق آن به برخی شهروندان این کشور؛ برای شروع کافی‌ست!
.
هرچه کاشتید؛ اکنون یک یک درو کنید!
 

پیام‌ها
اشتراک‌گذاری در فیس‌بوک
ارسال به دوستان